Sinema: Daniela Gurrieri’nin “To The Prime. Pier Giorgio Frassati” filminin önizlemesi. Gamalar, “Ruhun rüzgarını yakalayan bir movie”

“Ruhun rüzgarını yakalamış bir movie, Papa Francis’in hatırladığı gibi esen bir rüzgar.” Ünlü İtalyan sosyolog ve akademisyen Gianpiero Gamaleri, “To The Prime. Pier Giorgio Frassati”, EWTN Küresel Katolik Ağı ile işbirliği içinde bir Hıristiyan Video prodüksiyonu olan Daniela Gurrieri tarafından yazıp yönetildi. 2023 Dünya Gençlik Günü için referans figürlerden biri, koruyucu azizlerden biri olan kutsanmış Piedmontese’ye ithaf edilen filmin mutlak önizlemesi bugün Roma’daki Cinema Farnese’de, tüm oyuncu kadrosunun huzurunda gerçekleştirildi. Francesco Butironi (“Sayın Yargıç”, ​​Rai Uno 2022) ve Federico Rossi, Gabriele Di Stadio, Daniele De Angelis, Priscilla Muscat’ın oynadığı bir movie.

Belgeseli sunmak için, sosyolog Gamaleri ile birlikte, “1925’te cesaret, manevi güç ve karizma ile gençlere büyük bir ders veren” Pier Giorgio Frassati figürünün “mutlak modernliğini” hatırlatan Rai gazetecisi Baba Richerme. insanlar (ama sadece değil), dünyaya inançla, barışla ve paylaşımla meydan okunabileceğini açıkça ortaya koyuyor”.
Gamaleri, “Büyük ruhaniyete sahip karakterlere adanmış filmler yazan ve yöneten yönetmen Daniela Gurrieri’nin cesaretini takdir etmeliyiz.” [‘Mother Cabrini’, ‘San Francesco Saverio’]. Yani, Ruh, durdurulamaz bir enerjiyle ezip geçen rüzgarı sever. Papa Francis’in bize söylediği gibi, herkesin hayatına daldığı öngörülemezliğiyle bizi şaşırtan Kutsal Ruh’tur. Pier Giorgio Frassati hakkındaki belgesel filmde, manevi boyutun yanı sıra, mülksüzleştirme yönünün de izini sürmek gerekir: Assisi’li Aziz Francis gibi, genç Frassati de komşusu lehine sahip olduklarından vazgeçme dürtüsü hissetti. Blessed Frassati’de çok önemli bir özellik, bugün, yaygın zorlukların ortasında, zihinsel mülksüzleştirmeye bir davet”.
Farnese’de, Rai Cinema başkanı Nicola Claudio ve Peder Federico Lombardi’nin yanı sıra “Avvenire” filminin yönetmeni Marco Tarquinio da yer aldı. Tarquinio, “II. John Paul, Dağdaki Vaazı anımsatan bir yansımayla Pier Giorgio Frassati’yi kutsadı” dedi. Gianpiero Gamaleri ve Baba Richerme’nin sözlerinden yola çıkarak, büyük mutluluklardan biri olan barış fikri bende haklı olarak yankı uyandırdı ve hiçbir zaman bugünkü kadar güncel olmadı. Yer ile gök arasında nasıl yürüyeceğini bilen ve aynı zamanda herkes gibi, regular bir çocuk gibi, güçlü bir dostluğun ilişkisel boyutuyla yaşayan bu genç adama, Pier Giorgio Frassati’ye bir gönderme. Ve eğer bugün onun zaten bir aziz olduğunu hissediyorsak, sadece resmi olarak kutsanmış olsa bile, bunun nedeni bir ‘vox populi’ olmasıdır. Aslında, yayınladığım gazete sayesinde, inananlar ve inanmayanlar arasında tam olarak Pier Giorgio Frassati’den ilham alan kaç yaşam tarzı olduğunu doğrulayabildim”.
Son olarak, “Avvenire” editörü Blessed Frassati’yi “başka bir inanca, sosyalist olana” Filippo Turati’den alıntı yaparak anmak istedi. “Turati –dedi Tarquinio- Kutsanmış Frassati hakkında en güzel şeylerden birini söyledi: ‘İnanan, inandığı gibi hareket eden, hissettiği gibi konuşan ve konuştuğu gibi yapan bir Hristiyan’”.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *