Çocuklarla gençlik hapishanesi yolculuğu ve diziye ilham veren hikayeler.

NAPOLİ – Artık ünlü olan televizyon dizisinin ilk sahnesi denize açılmak Napoli Körfezi’nde bir yelkenlide bir grup erkek çocukla açılır: onlar küçükler hapishanesinin mahkûmlarıdır. nisida Suçun onlara verdiğinden farklı bir fırsatı bu şekilde biliyorlar. O adamlar gerçekten var. Ve tekne de. Hırvatistan’da bir grup insan kaçakçısından ele geçirildi. Polis onu yakaladığında, Suriye ve Afganistan’dan 57 göçmen taşıyordu. Üst üste seyahat etmek için her biri 5.000 avro ödemişlerdi. Adalet, onu yaklaşık on yıldır Nisida’nın çocuklarına bakan Jonathan kurtarma topluluğuna emanet etti.

Bu sayfadaki fotoğrafta gördüğünüz Edoardo, Mimmo, o’ Pirucchio sağdaki fotoğrafta Emanuele, Salvatore ve Michele. Bu değişimde kurguda anlatılan hikayeler gerçeğe dönüşüyor: Edoardo’nun ellerinde gerçekten ölen insanlar, oğullarını gerçekten Pirucchio olarak suçlayan ebeveynler veya görevdeki Pino’nun elindeki bir soygunun kurbanları var.

Mare Fuori, kahramanların alter egoları

Mare Fuori’nin kahramanlarının ikinci kişilikleri kraliyet hapishanesi Nisida’da yer alırken, dizide hapishane Donanma karargahındaki Napoli’deki San Vincenzo iskelesinde bulunuyor.
Giuseppe Pirozzi bize eşlik ediyor, İtalyanca’da küçük fitil anlamına gelen Micciarella’nın anlatıldığı seride, aceleci, bulanık, kolay tutuşabilen bir karaktere sahip birini ifade ediyor. Karakteri, Napoli’deki belirli bir mahalle olan Sanità’dan gelen çocuklardan esinlenmiştir. Ermanno Rea, tarihi merkezin kalbinde yer alan ve herkesin içinde bulunduğu o “çelişkilerle dolu kara deliğe” atıfta bulunarak, “Napoli gezegenin geri kalanından ayrı bir dünyaysa, Sağlık da Napoli’den ayrı bir dünyadır.” harekete geçmeye çağırdı. çok hızlı büyümek

Çıkış

Randevu, “Alfonso Casanova” meslek enstitüsünün önündedir. Micciarella 15 yaşında ve yönetmen olmak için teknik kursa gidiyor. Sanatın oğludur, babası Gomorra’da oynamıştır (Scianel’in oğlu Lelluccio rolünü oynamıştır). Biz yürürken onlarca çocuk bir ithaf fotoğrafı veya videosu için onu durduruyor. TikTok’ta viral olan şakalarından birini tekrarlamasını istiyorlar: “Doberman’la iletişim kur, bana inanıyor musun? Sadece ben m chiavass”, yani o kadar güzelim ki kendimle sevişirim. Saldırganlığın genellikle hayatta kalmak anlamına geldiği ve sıklıkla komşunun etkilendiği zor bir komşuluk ilişkisini anlatıyor bize; Her halükarda, kimseyi kurtarmama eğiliminde olan bir klişeye karşı savaşmalıyız. Aslında düşünceli, utangaç, çok düşünceli bir çocuk. Her kelimeyi dikkatlice ölçün, lehçede olanlardan kaçının. Annem birkaç adım arkamızda. Her türlü hırsı azaltmaya çalışır, oğlunun kısacık bir ünle yanacağından korkar.
Hapishaneye olan yolculuğu Nisida’nın kapısında durur.

Dört duvar arasında, Micciarella’nın badem şeklinde gözleri var, kendisi gibi küçük, İtalyan-Taylandlı bir çocuk. İçeri girdiğimizde, aslında bir kadın olan komutanla konuştuğunu görüyoruz, adı Eleonora Ascione. Bir gün önce oda arkadaşlarıyla hararetli bir tartışma yaşadığı ve hücre naklinden korktuğu konusunda ona güvence verir. Buradaki kavgalar gerçek, sonuncusu geçen Cuma oldu ve bazı hapishane görevlileri de dahil oldu. Geçmişte 70’e ulaşmış olsa da, şu anda 55 mahpus var, bu maksimum düzenleme kapasitesi. %60’ı İtalyan ve 16 ile 22 yaşları arasında. Çoğu, nitelikli soygun, yaralanma, cinayet ve uluslararası uyuşturucu kaçakçılığından hapiste.

Komutan ve fenomen Rosa Ricci

Bayan yok, bayanlar bölümü yeni kapandı. Bunlar yönetmen Gianluca Guida’nın okuduğu veriler. Bizi Belén pastane ve zanaat atölyelerini ziyarete götürürken, Mare Fuori’nin ana temasını mırıldanması doğaldır “…merak etme ‘guaglio’, ci sta’ o mare for, ci sta o’ mar for” . Dizinin büyük bir hayranı: “Sadece kötülükten bahseden Gomorrah gibi değil. Bu dizide değişim için umut var ve bu bir bakıma burada yaptığımız işe anlam katıyor, bu da bize geri vermeye çalışıyor. toplum.” “. bunlar en iyi çocuklar”. Komutan Ascione onun gibi düşünmüyor. İlk kadın komutan, 8 ve 2 yaşlarında iki çocuğu var. diziden: “Uè ben Rosa Ricci ve sen kimsin ki bana ne yapacağımı söylüyorsun? Orada onu görmem gerektiğini anladım ama kızımın yanındayken değerleri vurgulayabilmek için yanımda. Gerçekten takip etmeye değer”. Kötülüğün önemsizleştirilmesi var ve bunu söyleyenlerin eğitimcilerden çok mahkumların kendileri olması şaşırtıcı.

Mare Fuori serisine kim ilham verdi?

Agostino bize, şu anda 19 yaşında olduğunu ancak 16 yaşında hapse girdiğini söylüyor. O, dizide eski güzel Artem Tkachuk tarafından canlandırılan Pinuccio’nun ikinci kişiliği. Agostino, ters giden bir soygunun ardından tutuklandı. Değerli bir saati çalmak istedi, çok uzakta olmayan bir benzin istasyonu görevlisi alarmı kaldırdı ve intikam almak için kafasını kırdı. Bildiği ilk kural sabah uyanmaktı. Paranzasıyla sefahatle geçen bir gecenin ardından öğleden sonra saat dörtte yataktan kalkmaya alışmıştı: nereye giderse gitsin alkol, uyuşturucu ve ıssızlık. Nísida’da sabah 7:30’da uyanma korkusu, kantine sabah 8:30’dan bir dakika sonra varırsa yemek yemez. Yanında Andrea ve Salvatore var. İkincisi, tıpkı dizideki Pirucchio gibi annesi tarafından bilgilendirildi. Gazeteyi uyuşturucuya harcadı, ailesinden para çaldı ve annesi öğrenince onu dövdü. Bu arada Andrea, Napoli eyaletinden bir çocuk. Bir gece kulübü dışında bir arkadaşıyla çıkan kavga kavgaya dönüştü, onu üç yerinden bıçaklamayı pek düşünmedi.

“Don Salvatore” ile görüşme

Toplulukta olduklarında onları, Almamegrettaların tarihi sesi ve kurgudaki “Don Salvatore” Raiz ile bir video bağlantısına koyuyoruz, tanımı gereği bir kötü adam, gerçek hayatta en iyi arkadaşlarının yanlış yola girdiğini gören kişi: Çocuklara “Ben çocukken Camorra’ya gözcülük yapmamı isterlerdi,” diyor. Müzik sayesinde kurtuldum. Şimdi buradayım ve en iyi arkadaşım 41 bis ». Agostino kayıtsız bir şekilde yanıt verir: “Don Salvato” (ona sahne adıyla seslenir), measurement bir şey söyleyebilir miyim? Patronlar gerçekten senin gibi olsaydı bir gün bile dayanmazlardı, televizyondaki kötü adamlar çok iyi. Sonra hapishaneden geçtim, hücrelerin her zaman açık olduğu, her hafta izin aldıkları, kız ve erkeklerin yaşadığı hiçbir yer yok. Uà, öyle olsaydı, her gün suç işlerdim ». Duraksayarak, yavaş ve önceden tasarlanmış İtalyanca konuşuyor. Sekizinci sınıfa geçmesine rağmen neredeyse hiç okula gitmedi. Jonathan topluluğundan Enzo Morgera, “Bu çocukların çoğu İtalyanca yazmayı bilmiyor, el yazısı bilmiyorlar, bir metni ve hatta saatin akreplerini okumakta çok zorlanıyorlar” diyor. 19-20 yaşlarındaki ortaokula kadar onlara eşlik ediyoruz. Ellerinde silahla meydan okurlar ama mahallelerinden ayrıldıklarında kaybolurlar. Bir kereden fazla izne çıktıklarında, nasıl geri döneceklerini bilmedikleri için bizi aradılar ve biz de onları tekrar aramaya gitmek zorunda kaldık.

Nisida ve toplum

Nisida’da çok az ödül izni var, 55 mahkumdan sadece 6’sı. Adadan anakaraya giden herkes, cezasını çektiği veya bir kurtarma projesi için bir topluluğa emanet edildiği içindir. Hapishanenin tüm tarihinde Chiattillo, Naditza veya Carmine Di Salvo’nunkiler gibi dört firar oldu. Son zamanlarda olan iki şey. 17 ve 18 yaşlarında iki yabancı çocuktu. Kaçmanın bir yolunu bulmuşlardı ve küçük bir tekne tarafından Nisida adası yakınlarında yakalandılar. “Nasıl oldu biliyor musun? – Komutan Ascione diyor ki -. İki gün dolaştıktan sonra evlerine döndüler ve ne yapacaklarını, nereye gideceklerini bilmeden tekrar tutuklandılar. Bu adamların içinde, dışarıdaki denizden daha fazla boşluk var.

Makalenin tamamını okuyun
habercide

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *